Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko
|
Největší hradní zřícenina na Moravě, v obci Hukvaldy se nachází i rodný dům Leoše Janáčka.
Obec Hukvaldy byla nejen správním střediskem rozsáhlého panství olomouckých biskupů, ale také rodným místem hudebního skladatele Leoše Janáčka. Rozsáhlý hradní areál byl založen kolem poloviny 13. století, za jeho zakladatele je považován německý šlechtic ve službách Přemysla Otakara II, Arnold z Huckeswagenu, vlastník rozsáhlého území mezi Odrou, Ostravicí a Beskydami. Již v druhé polovině téhož století přešel do majetku olomouckých biskupů, kterými byl z důvodu finanční tísně často zastavován. Svou úlohu pevnosti splnil zejména za třicetileté války, kdy byl několikrát bezúspěšně obléhán. Na konci 17. století byl naposledy přestavěn a výstavbou barokního opevňovacího systému se z něho stala moderní pevnost. Rychlé změny vojenské techniky podporovaly jiný způsob boje a vojenský význam hradu rychle ustupoval do pozadí. Požár v roce 1762 byl poslední tečkou za jeho slavnou existencí a hrad nebyl obnoven.
V současné době je významnou kulturní památkou, která se do povědomí návštěvníků zapsala každoročně pořádanými Rytířskými slavnostmi, i pravidelnými sobotními a nedělními programy z historické a folkové hudby, poezie. Vyhlídka byla zbudovaná na hradním paláci v roce 1993.
Je z ní unikátní výhled na celé pásmo Radhoštských a Moravskoslezských Beskyd, za dobrého počasí je viditelná řada měst v podhůří. Velkým lákadlem pro všechny návštěvníky je obora, založená biskupem Prusinovským na rozloze 65 ha s daňčí a mufloní zvěří.
Se jménem Hukvaldy je nerozlučně spjat život a dílo hudebního skladatele Leoše Janáčka. Na počátku 20. století započal zde své letní pobyty a později si zde zakoupil domek, který je dnes zařízen jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Z Hukvald čerpal motivy pro svá operní díla, krajovou atmosféru zachytil ve sborových skladbách, komponovaných na básně Petra Bezruče. Areál hukvaldského hradu a přilehlé obory je již několik let dějištěm mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
Otevírací doba hradu Hukvaldy:
Duben Soboty a neděle, svátky: 9.00 - 16.00 hod.
Květen - srpen denně mimo pondělí: 9.00 - 18.00 hod. v sobotu až do 19.00 hod.
Září: denně mimo pondělí: 9.00 - 17.00 hod.
Říjen: soboty a neděle, svátky: 9.00 - 16.00 hod.
Listopad: dne 30.11.2003 na Ondřejskou pouť a bude-li hezky, otvírají o víkendech
Polední přestávka 12:30 ? 13:00 hod. Poslední vstup do hradu 27 minut před uzavírací hodinou !! Otevření hradu mimo pravidelnou otevírací dobu, pro skupiny je možné dle předchozí dohody.
Vstupné v běžné provozní době je celodenní, prohlídka hradu je možná samostatně i s průvodcem. Výklad průvodce pro skupinu min. 5 osob v ceně vstupenky. Prohlídka hradu s výkladem trvá asi 40 minut. První prohlídka s průvodcem začíná v běžné provozní době v 10 hodin, poslední prohlídka začíná hodinu před uzavřením hradu.
Zajímavosti v okolí:
Muzeum Leoše Janáčka; jeho rodný dům a podobná místa vázající se k L. Janáčkovi, přímo v obci Hukvaldy
Lesní obora s amfiteátrem a sochou Lišky Bystroušky
Větřkovická přehrada
Chráněné území přírody (Přírodní rezervace) "Pod Hukvaldskou oborou"
Chráněné území přírody (Přírodní rezervace) "Palkovické hůrky"
"Hradní vrch Hukvaldy" je zároveň Chráněným územím přírody.
Naučná stezka - Hradní vrch, Janáčkův chodníček, Palkovické hůrky z obce Hukvaldy, na hrad a dále k vodní nádrži Olešná u Frýdku - Místku.
POŘADANÉ AKCE V OBDOBÍ 05.11.2024 AŽ 05.12.2024:
Nebyly nalezené žádné akce nebo událostí.
Středa 06.11. |
|
25°C |
|
Čtvrtek 07.11. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
• Doporučení kamaráda
26.1% (22595)
• Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16393)
• Nabídka z reklamních letáků
19% (16491)
• Last minute
18.3% (15890)
• Prostřednictvím internetu
17.7% (15357)
Celkem hlasů: 86726
Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver
Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.