Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko
Oživlý středověk v podhradí slaví 10 let! |
Program:
Sobota:
10:00 zahájení
10:00 - 18:00 průběžný program:
- ukázky řemesel
o tkaní karetek, krejčovská dílna, výšivky, kostěná a parohová industrie, lékař, švec, brašnář, hrnčíř, středověká kuchyně, pečení placek, kamenný mlýnek, tesař, výrobce luků, tiskař, písařka, středověká hudba, ražba mincí
- možnost vyzkoušení řemesla (kůže, textil, tisk, mletí, ražba)
- přednášky (o zbroji, výrobě obuvi, knihtisku)
18:00 - konec
Neděle:
10:00 zahájení
10:00 - 16:00 průběžný program:
- ukázky řemesel
o tkaní karetek, krejčovská dílna, výšivky, kostěná a parohová industrie, lékař, švec, brašnář, hrnčíř, středověká kuchyně, pečení placek, kamenný mlýnek, tesař, výrobce luků, tiskař, písařka, středověká hudba, ražba mincí
- možnost vyzkoušení řemesla (kůže, textil, tisk, mletí, ražba)
- přednášky (o zbroji, výrobě obuvi, knihtisku)
16:00 - konec
Video ukázky z minulých ročníků:
https://youtu.be/PYDO2UEPpsA
Oživlý středověk v podhradí slaví 10 let!
Podesáté se sejdou řemeslníci na hradě Zlenice a předvedou svá umění. Bude to pestrá paleta technik a řemesel od středověké kuchyně, přes tesaře či lékaře až po knihtisk a ražbu mincí.
Kuchyně nabídne ukázku klasických moučných placek, náhled do kotlů plných dobrot pro řemeslníky i výklad o dobovém vaření a receptech. Ke kuchyni patří žernov, kamenný mlýnek, na kterém návštěvníci melou mouku na placky a také chleba pečený v přenosné pícce. Spojitost s jídlem má i práce hrnčíře, bez jehož výrobků - pohárků, misek, džbánů by kuchyně nebyla úplná.
Na hrad dorazí i švadlena se svou dílnou. Šaty se dají dozdobit výšivkami nebo karetkovými pásky. Základ textilu je ovšem nit, buď vlněná, nebo lněná a jejich výrobu si zde také budete moci nejen prohlédnout ale i vyzkoušet.
Další překrásné věci mohou vznikat z kůže, kromě jednoduchých i zdobených bot to mohou být zdobené brašny, pouzdra na nože a další drobnosti.
Novinkou je výroba předmětů z kostí - nákončí, pisátka a karetky. Mohou být jednoduché i bohatě zdobené.
Vědu zastupuje lékař se svými mastičkami, tinkturami, baňkami a když nebudou stačit tak i s pilkou a skalpely.
Další velký okruh řemesel se váže k dřevu. Mistr tesař připravující stavební materiál, další vedle něj je mistr lukař vyrábějící luky a šípy nebo drobná řezbářka.
Speciálním řemeslem, které patří výhradně pod pravomoc krále je pregéř, který zde razí pražský groš.
Na vrcholu hradu a i technologií přítomných řemesel stojí tiskařský lis, replika lisu Gutenberga, na kterém vznikají krásné dřevořezy.
K tomu všemu hraje živá hudba, aby návštěvníkům i účinkujícím zpříjemnila zákrok.
Kromě zmíněných řemesel desátý ročník oslaví řada dalších řemeslníků a pomocníků, kteří na Zlenice jezdí jen a pouze pro radost z odvedené práce, z prezentace řemesel a vzdělávání. Odměnou je pro ně zájem návštěvníků a jejich dychtivost po informací. My se jim odměníme jen drobným dárkem a možná právě to dodává Oživlému středověku onu zvláštní atmosféru pohody.
T.Bílková, Sdružení Zlenice
Sobota 28.12. |
|
25°C |
|
Neděle 29.12. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
•
Doporučení kamaráda
26% (22891)
•
Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16664)
•
Nabídka z reklamních letáků
19% (16758)
•
Last minute
18.4% (16176)
•
Prostřednictvím internetu
17.7% (15640)
Celkem hlasů: 88129
Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver
Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.