E-Česko

Reisen, Unterkunft, Urlaub, Freizeit

Böhmen, Mähren, Schlesien

     
Heute ist Středa, 29. 06. 2022
Namenstag Petr a Pavel
Fulltext - Suchung

Sektion, wo suchen:

Magazin Gulliver - Menu
Unterkunft und Verpflegung

Pension Pod Kopcem
Magazin Gulliver

Vorige Seite

Island

- země gejzírů, ledovců a dlouhých plání

 

Druhý největší ostrov Evropy, který není vnitrozemcům tolik známý. Láká svou neotřelou přírodní krásou a podivuhodnými úkazy,

 

nad nimiž zůstává rozum stát. Podnikněte procházku skrz gejzíry chrlící vřelou vodu, poznejte mohutné ledovce či hudbu, jenž se zde zrodila.
Island se nachází západně od Norska či severozápadně od Skotska. Island poprvé objevili Norové a Keltové na začátku 10. století. O tři století později se Island podmanil Norsku a na konci 13. století se obě země podrobily dánské monarchii. Teprve až první prosincový den roku 1918 se Island osamostatnil a stal se suverénním státem. Spolu s Dánskem měl stejného krále a společně tvořili personální unii. Ta byla zrušena během druhé světové války. Od té doby neměl Island krále, ale svého prezidenta. Úředním jazykem je islandština, která má své kořeny ve staré norštině. Původem je to řeč Vikingů, takže i dnešní Islanďané dnes mohou číst vikingské ságy.
Krajina horkých gejzírů a ledovců
Islandskou krajinu zdobí několik desítek vulkánů. Nejznámější a nejaktivnější na Islandu je sopka Hekla, která naposledy vybuchla před osmnácti lety. Se sopečnou činností souvisí chrlení gejzírů i termální prameny. Největší výskyt těchto úkazů můžeme spatřit v lokalitě Haukadalur, nacházející se na jižním pobřeží. Rovněž se na Islandu rozprostírá největší ledovec v Evropě. Jeho jméno je Vatnajökull, leží na jihovýchodě země a rozkládá se na 8% Islandu. Na ostrově jsou čtyři národní parky. Ten největší, Skaftafell, je součástí již zmíněného ledovcového komplexu Vatnajökull. Na jihu tohoto národního parku se nachází i nejkrásnější vodopád Svartifoss. Jeho spád je obklopen čedičovými skalisky, které vykouzlují monumentální schodiště v závoji páry.
Jak a proč navštívit "ledovou zemi"?
Hlavním dopravním prostředkem je na ostrově auto. Neexistuje zde žádná železniční síť. Kromě městských části zde nejsou místní autobusové spoje. Hlavní město Reykjavík a druhé největší město Akureyri spojuje okružní islandská silnice. Z ostrova či na ostrov se můžou lidé dostat jedině lodí a nebo letadlem. Na Islandu žije více jak 300 000 obyvatel. Dvě třetiny z nich žijí v aglomeraci Reykjavíku. V roce 2007 se zjistilo, že podle Rozvojového žebříčku OSN je Island ze všech 177 hodnocených zemí světa nejlepším místem pro život lidí z hlediska kvalitního a spokojeného života.
Neobvyklá země s ještě neobvyklejší kulturou a gastronomií
Led, chlad a dlouhé polární noci, nejsou pro zemědělskou výrobu příliš vhodnou alternativou a kromě brambor a zelí, se zde nedá vypěstovat téměř nic. Proto jsou místní obyvatelé odkázáni na dovoz většiny potravin. Ze živočišné výroby se zaměřují především na chov ovcí a koní. Tradiční pokrmy na Islandu jsou Skyr ( sladký tvaroh s lesním ovocem ), Hakarl ( fermentovaný žralok) a další specialitou je Hangikjöt, neboli uzené jehněčí. Pokud, ale nechcete být nepříjemně překvapeni, tak se vyhýbejte pokrmům zvaným "slátur", kdy by vám byly podstrojeny zvířecí vnitřnosti, končetiny a žlázy.
Baltasar Kormákur je islandský režisér, který se proslavil filmy jako 101 Reykjavík či Severní Blata, která byla oceněna na festivalu v Karlových Varech. Z hudebního žánru je nejznámější zpěvačka Björk, hrající pop, trip hop či ambient. Dále jsou na ostrovní zemi známí post-rockový Sigur Rós či alternativně hrající skupina The Sugarcubes.

Zdroj : mineralfit.cz


  Vorige Seite

   


  Wetter

  Donnerstag 30.06.

  25°C
  12°C

  Freitag 01.07.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Andere
  Ankete

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  27% (18792)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.8% (13101)

  Nabídka z reklamních letáků
  18.9% (13182)

  Last minute
  18% (12544)

  Prostřednictvím internetu
  17.2% (11987)

  Zahl der Stimmen 69606

  Login

  Ihr Login:

  Ihr Passwort:


  News per E-mail

  Einlegen Ihre E-mail Adresse, um die Neuigkeiten vom E-CESKO.cz zu bekommen


   

   

   

   

   

  Kopieren, Publikation und Weitergegeben von der Website www.e-cesko.cz ist erlaubt und erwünscht. Wir glauben, dass die Verwendung des Inhalts macht allen Benützer Spass. Das Projekt E-CESKO.cz ist durch dank der Unterstützung Ministerium für regionale Entwicklung entstanden.