E-Česko

Travelling, Accommodation, Holiday, Free time

Bohemian, Moravian, Silesian

     
Today it is Sobota, 20. 04. 2024
Name-day Marcela
Fulltext search

Section for searching:

Magazine Gulliver - Menu
Accommodation and catering

Pension Slezský dům in Jeseník
Magazine Gulliver

Previous page

Jižní Čechy

Český Krumlov letos slaví 700 let

 

Město Český Krumlov slaví v letošním roce 700 let od svého založení. Připravuje proto pestrý kulturní a odborný program.

 

Minulost připomene například výstava originálu listiny Jindřicha I. z Rožmberka datovaná 2. srpnem 1309, která poprvé zmiňuje Český Krumlov jako město, celých sedm století shrne reprezentativní publikace. Již v nejbližších dnech se sejde tvůrčí tým muzejníků, archivářů a historiků, kteří v obrysech nastíní, jak bude kniha vypadat. Sedm set let je pro nás výjimečnou chvílí, která už se v našem životě nebude opakovat. Nebudeme se ovšem ohlížet jen do historie, pokusíme se nahlédnout i do časů budoucích. Mimo jiné formou nesoutěžní přehlídky Budoucnost města očima dětí. V ní mohou pomocí povídky, znělky, divadla, internetu nebo informačního letáku poodhalit, jak si představují své město za sto let," říká místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová. Akce pro děti a mládež do 18 let je součástí Evropského roku kreativity a inovace.

Výstava historických dokumentů

Listinu s první písemnou zmínkou o městě najdou návštěvníci od května na výstavě v Regionálním muzeu. Ta nabídne i další historické dokumenty, jako kroniky nebo mapy včetně přehledu událostí ve světě a v Českém Krumlově. Kniha s názvem Příběh města Český Krumlov bude mít dvě části: faktografickou, jež obsáhne historii, a obrazovou, jejíž základ vytvoří snímky českokrumlovských fotografů mapující posledních 109 let ve městě. Poslední podobná faktografická publikace vyšla v roce 1965," popsal Filip Putschögl z kanceláře starosty. Nová kniha bude celobarevná, trojjazyčná a bude mít 192 stránek.

Slavit se bude hned několik výročí: 130 let si připomene Městská knihovna v Českém Krumlově, 80 let Základní škola T. G. Masaryka a uplyne 570 let ode dne, kdy pasovský biskup Mikuláš vysvětil kostel svatého Víta. Knihovna zorganizuje výstavu o své historii, literárně-výtvarnou soutěž pro děti a plánuje také publikaci s medailony žijících osobností města.

Nabídka velkých tradičních akcí

Jubileum se odrazí rovněž v nabídce velkých tradičních akcí. Například v programu Slavností pětilisté růže se objeví všechna historická období od těch nejstarších až po rokoko. Navážeme na historickou slavnost v roce 1909 a druhý ročník slavností v roce 1969," upřesnil ředitel Městského divadla v Českém Krumlově Jan Vozábal. Zářijové Svatováclavské slavnosti se zase zaměří na život svatého Václava a osudové devítky.
Centrum města ozdobí v červnu plastika dvou místních umělců. Dílo Petra Fidricha a Karla Dvořáka nazvané Zvonice pro Evropu, které předloni reprezentovalo Český Krumlov na zemské výstavě v rakouském partnerském městě Vöcklabruck, najde své nové místo v prostoru bývalé seminární zahrady na terase proti hotelu Růže.

O proměnách města, jehož historické jádro je od roku 1992 zapsané na seznamu památek UNESCO, budou v květnu diskutovat historici a památkáři. Téma proberou na Státním hradu a zámku během třídenní odborné konference s názvem Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví.

Zdroj : město Český Krumlov


  Previous page

   


  Weather

  Saturday 20.04.

  25°C
  12°C

  Sunday 21.04.

  23°C
  12°C

  Handicap
  Others
  Survey

  Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

  Doporučení kamaráda
  27% (19989)

  Sezónní katalog cestovních kanceláří
  18.7% (13838)

  Nabídka z reklamních letáků
  18.9% (14007)

  Last minute
  18.1% (13384)

  Prostřednictvím internetu
  17.4% (12858)

  Number of contender 74076

  Login

  Your login:

  Your password:


  News by e-mail

  Enter your e-mail for sending news from server E-Czechia.cz.


   

   

   

   

   

  Copying, publishing and spreading of this server www.e-cesko.cz is recommended and acceptable. We hope that users will enjoy using materials from server www.e-cesko.cz and they will spread this address further. Project E-CESKO.cz came in the existence thanks to the government grant of the Ministry of Regional Development of the Czech Republic.