E-Česko

Reisen, Unterkunft, Urlaub, Freizeit

Böhmen, Mähren, Schlesien

     
Heute ist Pátek, 03. 05. 2024
Namenstag Alexej
Fulltext - Suchung

Sektion, wo suchen:

Magazin Gulliver - Menu



Magazin Gulliver

Vorige Seite

Kutnohorsko

Vydejte se po stříbrné cestě v Kutné Hoře

 

V Čechách se ve středověku těžilo stříbro a jedním z hlavních center byla Kutná Hora. Dnes se můžete po zdejších stopách "měsíčního" kovu vypravit pěšky i na kole.

 

Kutnou Horou totiž procházejí dva okruhy Stříbrné naučné stezky, které vedou k podrobnému poznání historie významného důlního města. Kdo chce stříbrné dějiny Kutné Hory podrobně propátrat, měl by určitě zavítat do Českého muzea stříbra, kde byla na přelomu května a června otevřená zcela nová atraktivní prohlídková část.

600 metrů pod zemí
A právě zde je nejlepší začít. České muzeum stříbra sídlí ve středověkém Hrádku, který tu stával ještě před vypuknutím stříbrné horečky ve 13. století. Tehdy poskytovaly kutnohorské doly zhruba jednu třetinu evropské produkce stříbra.

Není tedy divu, že se Hory Kutné staly po Praze druhým nejvýznamnějším městem Českého království.

Muzeum vás i dnes zavede do hlubin středověku, a to obrazně i doslova. Kromě expozic seznamujících s ražbou Pražských grošů, patřících k nejstabilnějším evropským měnám, totiž prohlídkový okruh vede i pod zem ? do původního středověkého dolu.

Neuvěřitelnou náročnost původních technologií dobývání stříbrné rudy tak pochopíte záhy. Uzounké chodby ručně proražené hluboko ve skále a prosvětlené jen sporým světlem budete prostupovat velmi obezřetně a i ti největší nebojsové budou poněkud tišší...

Však také kutnohorský důl Osel dosáhl na přelomu 14. a 15. století hloubky 600 metrů a byl tak nejhlubším dolem světa.

Naprostou novinkou v muzeu je čerstvě otevřená část prohlídkového okruhu Cesta stříbra nazvaná Havířská osada. Seznamuje návštěvníky s tím, co se dělo se stříbrnou rudou hned po vytěžení z dolů na povrch, dříve než se dostávala v podobě surového stříbra do královské mincovny ve Vlašském dvoře.

Názorné modely ve skutečné velikosti, hrázděné stavby a repliky strojů "oživují" figuríny havířů i jejich rodin. Budete mít pocit, že jste tam letmým nedopatřením na návštěvě.

Stříbrná naučná stezka
Dostatečně informovaní o historii kutnohorského stříbra se pak můžete vypravit na celodenní výlet. Můžete obejít řadu historických památek přímo v centru města, pro které byla Kutná Hora zapsána mezi památky UNESCO.

Snad nejznámější chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr, Kamenný dům či kostel sv. Jakuba, určitě neminete. Za pozornost ale stojí i řada památek na předměstí. Kromě až morbidně krásné Kostnice v Sedlci určitě projděte (cyklisté projeďte) poetické údolí říčky Vrchlice.

Chcete-li se ale držet stezky stříbrné, můžete se vypravit na stejnojmennou naučnou stezku po stopách dolování v Kutné Hoře. Trasa vede kolem nejzajímavějších pozůstatků spjatých se zdejším hornictvím a hutnictvím a má celkem 26 zastavení.

Vzhledem k rozsáhlosti celého rudného revíru a velkému počtu dochovaných památek je rozdělena na dva samostatné okruhy ? severní a jižní ? a každý měří okolo 12 km.

Historii stříbrného města tak můžete prozkoumat křížem krážem. Podrobné popisy historie stříbra, turistických tras, mapy i průvodce kutnohorskými památkami získáte v infocentru Českého muzea stříbra.
Historické město je zapsáno mezi památky UNESCO.

Zdroj : volny.cz


    Vorige Seite

     


    Wetter

    Samstag 04.05.

    25°C
    12°C

    Sonntag 05.05.

    23°C
    12°C

    Handicap
    Andere
    Ankete

    Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

    • Doporučení kamaráda
    26.9% (20137)

    • Sezónní katalog cestovních kanceláří
    18.7% (13988)

    • Nabídka z reklamních letáků
    18.9% (14139)

    • Last minute
    18.1% (13538)

    • Prostřednictvím internetu
    17.4% (13022)

    Zahl der Stimmen 74824

    Login

    Ihr Login:

    Ihr Passwort:


    News per E-mail

    Einlegen Ihre E-mail Adresse, um die Neuigkeiten vom E-CESKO.cz zu bekommen


     

     

     

     

     

    Kopieren, Publikation und Weitergegeben von der Website www.e-cesko.cz ist erlaubt und erwünscht. Wir glauben, dass die Verwendung des Inhalts macht allen Benützer Spass. Das Projekt E-CESKO.cz ist durch dank der Unterstützung Ministerium für regionale Entwicklung entstanden.