Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko
Na zámku Kačina u Kutné Hory sídlí Muzeum českého venkova, odborný úsek NZM zaměřený na studium a presentaci historie i současnosti českého venkova, zemědělství a potravinářství. |
Zámek Kačina patří k nejvýznamnějším empírovým stavbám ČR. Nechal ho postavit hrabě J. R. Chotek v letech 1806-22 podle plánů Ch. A. Schurichta J. Fischerem. Zámek je obklopen přírodním parkem navrženým N. Jacquinem. Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zemřel poslední Chotek a zámek zdědil jeho synovec Quido Thun Hohenstein. Ten zámek v meziválečném období opravil, ale současně tak zadlužil, že musel před dluhy uprchnout do ciziny. jelikož byl italským státním příslušníkem, byl mu zámek v roce 1945 zkonfiskován a muzeum ho získalo počátkem 50. let a postupně zde vybudovalo řadu expozic.
Expozice muzea jsou pro svůj rozsah více jak 3 000 m2 rozděleny do tří samostatných prohlídkových okruhů. První seznamuje s dějinami pěstování jednotlivých zemědělských plodin a chovu jednotlivých druhů hospodářského zvířectva, venkovských řemesel a s dalšími dílčími stránkami života na venkově. Je přístupný volnou prohlídkou bez průvodce. Další dva prohlídkové okruhy je možné navštívit jen s průvodcem. Druhý prohlídkový okruh je věnován dějinám rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory a netradičním způsobem seznamuje s historií české šlechty na pozadí rodových dějin Chotků. Třetí prohlídkový okruh zahrnuje expozice mimo centrální část zámku, tj. zámeckou Chotkovskou knihovnu a divadlo umístěné v samostatných pavilonech a také venkovní expozice - skleníky a zahradu léčivých bylin. Zámeckým parkem prochází naučná stezka seznamující s historií zdejšího i ostatních Chotkovských parků. Tento stálý presentační program doplňuje muzeum na Kačině příležitostnými výstavami. Pro dětské návštěvníky jsou připraveny dva aktivizační programy - jeden zaměřený na život na venkově a druhý na život na šlechtickém sídle.
V muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Konkrétně se jedná o podsbírky: Přírodní podmínky, věda, školství, Rostlinná výroba I, modely z podsbírky Rostlinná výroba II, Živočišná výroba, Obrazy, Numismatika, Vybavení domácnosti, Řemesla, Potravinářství a dále Muzejní knihovna.
Muzeum českého venkova pořádá každoročně Cukrářskou pouť a Podzimní Chotkovské slavnosti. Cukrářská pouť je zaměřena na presentaci cukrářského a cukrovinkářského řemesla, Chotkovské slavnosti zavedou návštěvníka na jeden den do počátku 19. století, kde si budou moci zakusit radosti a strasti života na zámku i v podzámčí. Vedle těchto ryze muzejních aktivit se NZM Kačina zapojuje do kulturního dění regionu a na Kačině se pořádají koncerty, příležitostná divadelní představení, ale např. i výstavy psů apod.
Muzeum českého venkova nabízí vybrané prostory pro pořádání firemních akcí, prostory pro filmování a k disposici je i obřadní síň pro konání svatebních obřadů.
Muzeum českého venkova je schopno nabídnout svým návštěvníkům celodenní program, ale je také možno návštěvu Kačiny spojit s prohlídkou některých turistických zajímavostí v okolí. Významným turistickým cílem je zejména 5 km vzdálená Kutná Hora se svými památkami, ale i obora s bílými jeleny v Žehušicích, románský kostel sv. Jakuba v Jakubu či novogotický zámek ve Žlebech. Navštívit je možno i pobočku muzea v Čáslavi zaměřenou na historickou zemědělskou techniku. Rovinaté okolí Kačiny spolu s napojením na Polabskou cyklostezku skýtá ideální možnost navštívit Kačinu v rámci cyklistického výletu.
Středočeský kraj
Středa 06.11. |
|
25°C |
|
Čtvrtek 07.11. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
•
Doporučení kamaráda
26.1% (22595)
•
Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16391)
•
Nabídka z reklamních letáků
19% (16491)
•
Last minute
18.3% (15890)
•
Prostřednictvím internetu
17.7% (15355)
Celkem hlasů: 86722
Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver
Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.