Bohemian, Moravian, Silesian
Vydejte se s námi na kole z městečka Kamenice nad Lipou s historickým jádrem a krásným zámkem do lesů rozprostírajících se okolo úzkorozchodné železnice. |
Středem této okružní jízdy je město Kamenice nad Lipou, jehož historické jádro je od r. 1990 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Zámek byl postaven na místě pův. hradu ze 13. stol. a prošel několika rekonstrukcemi, které mu daly naposledy v letech 1839 ? 42 nynější pozdně klasicistní podobu. U zámku je terasová zahrada s prastarou lípou, která dala městu jméno. Její stáří se odhaduje na 700 ? 900 let a podle tradice byla vysazena při založení Kamenice r. 1248. Na náměstí je socha sv. Václava a empírová kašna. Druhá kašna je před kostelem Všech svatých západně od náměstí.
Od rozcestí Kamenice nad Lipou ? nám. (563 m) vyjíždíme po modré značce směr ?Včelnička ? ŽST? 3 km. Jedeme po silnici a převážně stoupáme /2/. Za vesničkou Včelnička odbočíme vlevo a jedeme stále po modré kolem Bohdalínského potoka chvíli lesem a pak přes louku po terénní lesní pěšince /2/ až na začátek vesničky Bohdalín k Hůrkovu rybníku. Kdo má rád terénní cesty, pokračuje po modré směr ?Nový Mnich? 4 km kolem Branského rybníka do lesa, kde ho čeká stoupání /2/ až ke křižovatce lesních cest. Ten, kdo dává přednost pohodlnější cestě po silnici, může už z Včelničky jet po silnici do Bohdalína, kde za Hůrkovým rybníkem odbočí vlevo na horší silničku kolem zemědělských budov směr ?hájenka Hutě? a tam se napojí zpět na modrou značku.
Od křižovatky v lese sjíždíme /2/ k rozcestí Nový Mnich. My zde odbočíme na žlutou značku vpravo směr ?Mnich? 2,5 km, ?Staré Hutě? 16 km. Sjíždíme /2/ do obce Mnich, která vznikla asi ve 12. stol. a stále zde stojí kostel sv. Jana Křtitele původně snad ze 13. stol. Koncem 2. svět. války zde působila 15 členná partyzánská skupina, která se sem přesunula nočními pochody z místa vysazení na Melechově. V květnové noci 1945 z 5. na 6. zde došlo k boji mezi partyzány a místní německou posádkou, přičemž do boje nečekaně zasáhl pancéřový oddíl SS a v nerovném boji tak padlo 10 našich, 2 sovětští a 1 jugoslávský partyzán. Všichni jsou pohřbeni ve společném hrobě na vyvýšeném místě nad obcí, kde nyní stojí památník slovanského bratrství (na deskách jsou jména 1842 obětí nacismu z bývalého Táborského kraje).
Žlutá značka nás vyvede za obec na polní cestu a jedeme kopcovitým terénem /2/ kolem rybníka Táta mezi poli a pastvinami přes okraj vesničky Chválkov, nad kterou ostře vystoupáme /2-3/. Na okraji lesa se připojíme k málo frekventované silničce a lehkým stoupáním /1-2/ po chvíli už lesem dorazíme k malebnému nádražíčku Chválkov při úzkorozchodné železnici. Přejedeme koleje a dál po žluté jedeme lesem po asfaltce mírně zvlněným terénem /1-2/ směr ?Staré Hutě? 8 km. Před bývalou hájenkou U Eustachů jsme krátce vyjeli /2/ na nepatrný hustým lesem zarostlý vrchol Bohutín (710 m). V objektu bývalé hájenky bylo v květnu 1945 umístěno partyzánské velitelství oddílu za Prahu, později zde pravděpodobně býval pionýrský tábor a dnes je zde školící zařízení Ministerstva vnitra.
Od rozcestí U Eustachů sjíždíme /2/ Huťským polesím k rozcestí Staré Hutě, odkud jedeme už po červené značce směr ?Kamenice nad Lipou? 6,5 km. Ve sjezdu /1-2/ pokračujeme kolem Huťského potoka k pěkně upravené hájence u rozcestí Hřeben. Poslední 4 km jedeme členitým terénem /2/ chvíli lesem a pak mezi poli přes Novou Ves zpět do Kamenice nad Lipou.
Celkem 31,5 km.
Náročnost 1-2
Zdroj : Kraj Vysočina
Wednesday 06.11. |
|
25°C |
|
Thursday 07.11. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
• Doporučení kamaráda
26% (22602)
• Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16403)
• Nabídka z reklamních letáků
19% (16504)
• Last minute
18.3% (15899)
• Prostřednictvím internetu
17.7% (15368)
Number of contender 86776
Enter your e-mail for sending news from server E-Czechia.cz.
Copying, publishing and spreading of this server www.e-cesko.cz is recommended and acceptable. We hope that users will enjoy using materials from server www.e-cesko.cz and they will spread this address further. Project E-CESKO.cz came in the existence thanks to the government grant of the Ministry of Regional Development of the Czech Republic.