E-Česko

Cestování, ubytování, dovolená a volný čas

Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko

     
Dnes je Pondělí, 19. 08. 2019
Svátek slaví Ludvík
Fulltextové hledání

Sekce, kde hledat:

Aktuality

 

 

 

 

Penzion Severka

 

Státní znak České republiky

Česká republika

Czech Republic

Tschechische Republik

 
Aktuality

Zpět na předchozí stránku

20.12.2008

Ekonomická krize nutí turisty šetřit

 

V období Vánoc a Silvestra do České republiky zavítá zhruba 400 tisíc zahraničních turistů,

 

jejich útraty budou dle odhadu odborníků o 20 procent nižší.
Vánoce jsou přede dveřmi a do České republiky se jako každoročně chystají tisíce zahraničních turistů. Podle analytické společnosti Mag Consulting se o vánočních svátcích v ČR vystřídá zhruba 400.000 zahraničních hostů, toto období patří k turisticky nejvytíženějším v roce. Turisté se k nám začínají sjíždět od 20. prosince, jejich počty vrcholí o Vánocích a především na Silvestra.
Útraty turistů budou nižší
Mag Consulting odhaduje, že zahraniční turisté letos u nás utratí během svátků necelých sedm miliard korun, což je zhruba o pětinu méně než za stejné období loni. "Ani Silvestr a Vánoce nezvrátí pokles útrat zahraničních hostů, který začal ve druhém čtvrtletí," uvedl šéf Mag Consulting Jaromír Beránek. Důvodů je podle něj hned několik, jejich společným jmenovatelem je ekonomická krize a údajně stále silná koruna. Česká měna k euru sice nyní oslabuje, ale například k britské libře se včera dostala na rekordních 27,53 koruny. Na počátku letošního roku to bylo přes 36 korun. Turisté zvažují každý výdaj a tak některé vícehvězdičkové hotely, pokud nechtějí přijít o hosty, nabízejí ubytování za ceny o kategorii nižších hotelů. Silvestr si díky velké poptávce svou cenovou úroveň podrží. Restaurace, které pravidelně na svátky zdražují, letos ceny nezvyšují v takové míře jako v minulosti.
Turisté míří hlavně do Prahy a do hor
Turisté jezdí na svátky především do Prahy a do pohraničních hor. V metropoli tráví Vánoce každoročně zhruba 50.000 až 60.000 hostů, na Silvestra i přes 100.000 turistů. Ubytovávají se v hotelích, v soukromí i v penzionech. Hotely letos registrují zhruba stejný počet rezervací jako loni. Výrazně se ale mění skladba hostů. Lůžka obsadí především Rusové, naopak ubude podle agentury Mag Consulting hlavně Američanů a Britů, v jejichž zemích se krize projevuje nejsilněji.
Agentura Czech Tourism naopak na svých stránkách uvádí, že jedna z největších britských cestovních kanceláří Travel Counsellors přidělila Praze ve svém žebříčku TOP 10 City Breaks páté místo za Paříží, New Yorkem, Dubají a Římem. Podle ní se Praha dostává zpět do popředí zájmu mezi městskými destinacemi. Také další prodejci v Anglii zaznamenali v předvánočním období zvýšený zájem o Prahu. Nick Clout, produktový manažer společnosti MyVacations, britského specialisty na city breaks a provozovatele serveru www.myvacations.co.uk, sdělil agentuře CzechTourism, že v současné době se nejvíce prodávají především balíčky do Prahy. Zdůvodňuje to zejména současnou svízelnou ekonomickou situací, která nepřeje cestování do vzdálenějších destinací.

Zdroj : iHned.cz

Zpět na předchozí stránku

 

Počasí

Úterý 20.08.

25°C
12°C

Středa 21.08.

23°C
12°C

Handicap
Ostatní
Anketa

Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?

• Doporučení kamaráda
35.8% (2576)

• Sezónní katalog cestovních kanceláří
20.8% (1497)

• Nabídka z reklamních letáků
20.5% (1471)

• Last minute
13.3% (958)

• Prostřednictvím internetu
9.6% (690)

Celkem hlasů: 7192

Přihlášení

Váš login:

Vaše heslo:


Novinky mailem

Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver


 

 

 

 

 

Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.