Čechy, Morava, Slezsko - to je naše Česko
08.12.2007
Česká republika se může pochlubit vysokou koncentrací památek UNESCO, 12 českých divů je víc než dvojnásobek světového průměru. |
Česká republika ratifikovala mezinárodní Úmluvu o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví v roce 1991 a od té doby se podařilo zapsat na Seznam UNESCO celkem 12 míst z celé České republiky.
Dvanáct českých divů světa
Turisticky nejatraktivnější českou památkou zapsanou na Seznam UNESCO je historické jádro Prahy. Naše metropole patří k nejkrásnějším na světě a je proto také hlavní zastávkou zahraničních turistů u nás. Za kulturou, historií a architekturou sem jezdí návštěvníci z celého světa. Jedinečný soubor městských staveb v sobě prolíná snad všechny architektonické slohy, románským počínaje a funkcionalismem konče. Různorodý soubor však tvoří velkolepý celek uměleckého i duchovního bohatství.
Česká republika - to nejsou ale jen historické památky metropole, bohaté kulturní dědictví se nachází také v regionech. Mapa ČR je plná historických měst, architektonických i přírodních památek. Množství hradů, zámků, kostelů, klášterů a dalších skvostů vytvořených lidskýma rukama doplňují krásy české přírody.
Okruh UNESCO za několik dnů
České regiony si zaslouží pozornost turistů a snad nejvýmluvněji to dokládá skutečnost, že vedle Prahy figuruje na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO dalších jedenáct památkových objektů v českých a moravských městech. Všechna tato výjimečná místa jsou lehce dosažitelná, tak blízko u sebe se nenachází nikde jinde na světě. Turistická sezona se zde navíc neomezuje na pár měsíců v roce.
Památky UNESCO v České republice tvoří okruh o celkové délce 872 kilometrů. Celková délka jízdy by neměla za normálního provozu a při průměrné rychlosti 79 km/h přesáhnout 18 hodin. České památky UNESCO jsou tak skvělým tipem na několikadenní výlet, během něhož turisté uvidí jedny z nejkrásnějších a nejzajímavějších památek, které naše území nabízí.
Památky zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO
Praha - historické centrum (zapsáno v roce 1992)
Státní hrad a zámek Český Krumlov (zapsán v roce 1992)
Holašovice - areál vesnice (zapsáno v roce 1998)
Telč - historické centrum (zapsáno v roce 1992)
Třebíč - bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť (zapsány v roce 2003)
Brno - Vila Tugendhat (zapsána v roce 2001)
Lednicko-valtický areál (zapsán v roce 1996)
Kroměříž - Arcibiskupský zámek a zahrady (zapsány v roce 1998)
Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice (zapsán v roce 2000)
Litomyšl - zámek a zámecký areál (zapsány v roce 1999)
Žďár nad Sázavou - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (zapsán v roce 1994)
Kutná Hora - historické jádro s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (zapsány v roce 1995)
Zdroj : iHned.cz
Čtvrtek 07.11. |
|
25°C |
|
Pátek 08.11. |
|
23°C |
Jakému způsobu výběru dovolené dáváte přednost ?
• Doporučení kamaráda
26% (22608)
• Sezónní katalog cestovních kanceláří
18.9% (16405)
• Nabídka z reklamních letáků
19% (16507)
• Last minute
18.3% (15904)
• Prostřednictvím internetu
17.7% (15374)
Celkem hlasů: 86798
Vložte e-mail pro zasílání novinek a informací z portálu E-Česko.cz a magazínu Gulliver
Kopírování, publikování a šíření obsahu serveru www.e-cesko.cz je vítáno a doporučeno. Věříme, že uživatelům udělá použití materiálů ze serveru www.e-cesko.cz radost a že tuto radost budou šířit dále. Projekt E-ČESKO.cz vznikl ve spolupráci a za dotační podpory Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.